“Hayalimdeki Yarın” Sergisi İstanbul Valisi Sayın Davut Gül Tarafından Açıldı

Deprem felaketinden etkilenen Adıyamanlı çocuklar için 2023’ün sonunda düzenlenen bu özel etkinlik, Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleşen ilk resim sergisi, İstanbul Valisi Sayın Davut Gül tarafından açıldı. The Maestro Hotel ev sahipliğinde gerçekleşen ilk resim sergisinde minik öğrenciler çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sanatın iyileştirici gücü üzerinden depremzede çocuklarla sanatsal bir bağ kuran Mirzaoğlu Holding’in bu projesine dünyaca ünlü Türk çağdaş resim sanatçısı İsmail Acar liderlik etti.
Sanatçı İsmail Acar’ın önderliğinde gerçekleştirilen atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan eserler, sadece bir resimden çok daha fazlasını temsil ediyor. Bu eserler, çocukların yaşadıkları zorlu sürecin izlerini sanat yoluyla sarmayı amaçlıyor. Büyük bir emek ve tarifsiz bir duygusal değer taşıyan bu eserler, Adıyamanlı depremzede çocukların yeteneklerini ortaya çıkarırken aynı zamanda onlara umut veren bir yolculuk oldu.

İstanbul Valisi Davut Gül, “Adıyaman Gölbaşı’nda depremde etkilenen çocukları Mirzaoğlu Holding ve Ressam İsmail Acar Hoca’mız birlikte organize ederek buraya getirdiler, İstanbul’u gezdiriyorlar. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Öncesinde Gölbaşı’na giderek çocukların kendilerine, ailelerin bir şekilde destekleri olmuş. Tabii fiziki eksiklikler tamamlanıyor ama özellikle çocukların bu travmayı atlatabilmeleri için farklı bir ortamda olmaları, gezmeleri, kitaplarda okudukları yerleri bir anlamda görmeleri süreci daha da hızlandırıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bizim geleceğimiz” dedi.

Hayalimdeki Yarın Sergisi
Projenin detaylarından bahseden Mirzaoğlu Holding CEO’su M. Doğu Yılmaz ise, “Kıymetli bir proje, çünkü projede çocuklar var. 6 Şubat’tan itibaren depremin bütün acısını Mirzaoğlu Holding olarak içimizde hissederek hareket ettik. Yönetim Kurulu Başkanımız Romel Ayyıldız’ın direktifleri doğrultusunda çeşitli kuruluşlara, devletimize ait çağrılara duyarlı davrandık. Bunlar ekonomik yardımlar, maddi yardımlar olduğu için çok fazla içimize sinmedi. Farklı bir şeyler yaparak insanların ruhlarına da dokunmalıydık. Sanatın iyileştirici gücü ile gönül bağı kurabilecek bir proje ortaya koyduk. Adıyaman’a gittik. Gölbaşı’nda depremzede çocuklarla birlikte, değerli ressam İsmail Acar’ın katılımıyla beraber bir resim atölye çalışması yaptık. Çocuklara tuvaller götürdük, hediyeler götürdük. Çocuklara sonrasında bir söz verdik. Siz güzel resimler yapacaksınız ve biz onları İstanbul’a belki bütün Türkiye’ye sunacağız dedik. Biz sözümüzü tuttuk” diye konuştu.

Çocuklara atölye çalışmalarında liderlik eden Ressam İsmail Acar da, “Ben sanatla uğraşan biriyim. Mirzaoğlu Holding Türkiye’de yatırımları olan, yurt dışında yatırımları olan Türkiyeli bir firma. Biz Gölbaşı’nda, özel seçilmiş alanlarda bir araya geldik. Çocuklarla projeler yapmak istedik. Ki sanat iyileştirir. Bölgedeki çocuklarla farklı aralıklarla çalışmalar yaptık. Buradaki çalışmaları İstanbul’a taşıyacağız dedik. Oradaki çocuklara söz verdik. Çocuklarla birlikte proje ve orada yapılan eserler İstanbul’a taşındı. İstanbul’dayız ve o çocukları iki günlüğüne İstanbul’da ağırlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sergide, depremzede miniklerin resimlerinin ünlü ressam İsmail Acar’ın özel eserleri ile birlikte sergilendiği etkinlik öncesi çocuklar dünyaca ünlü sanatçının atölyesini de yerinde gördü. Sergiye katılan ziyaretçiler; sanatın iyileştirici gücünün yarınlara atılan bir güzel tohum kıymetinde etkilerini gözlemlediler.
Bu anlamlı sergi vesilesi ile Adıyaman Gölbaşı İlkokulu depremzede çocuklarımız; İlk defa İstanbul’a gelen çocuklar; ilk kez hava yolu ile yolculuk yaptılar, ilk kez otelde konakladılar. İstanbul’da bir kültür turu ile kitaplarda okudukları tarihi yerleri ziyaret ederek hayatları boyunca canlı kalacak bir deneyimi tecrübe ettiler. İstanbul Valisi Sayın Davut Gül ile sohbet edip, düşüncelerini, deneyimlerini paylaştılar.
Bu sergiye katılanlar, depremzede çocukların sanatla yeniden umut bulmalarına katkı sağladı. Unutmayın, bir resim bazen daha fazlasını ifade eder ve bir toplumun umutlarını yeşertir.

Diğer Haberler