Korku, Belirsizlik ve Endişe: “Kripto Para Tehlikesi”

Kripto para sektörünün hacmi en yüksek değerinin neredeyse beşte birine düşmüşken; korku, belirsizlik ve endişe her geçen gün artıyor. Çoğu artık umudunu kaybeden kripto yatırımcılarının aklındaki soru ortak, “yatırdığımız parayı geri kazanabilecek miyiz?”

Tarihi verilere göz atıldığında cevap, çoğu kripto para projesi için maalesef hayır.

Her yatırım bir risktir. Ancak kripto topluluğunda bir denetimin bulunmuyor oluşu, özellikle sosyal medya üzerinde sürekli devam eden manipülasyon yarışmasını körüklüyor.

Neden Kripto Bu Kadar Popüler?

Bütün risklere ve sıkça karşılaştığımız dolandırıcılık haberlerine karşı, kripto paralar popüler bir yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Bunun tek bir nedeni var, kısa sürede büyük kazançlar vaat ediyor oluşu. Peki bu vaat ne kadar gerçeğe dönüşüyor? Neredeyse hiçbir zaman.

Bir Saadet Zinciri Gibi İşliyor

Bu bağlamda, kripto paraları bir saadet zincirine benzetmek mümkün, çünkü var olan yatırımcıların para kazanmasının tek yolu, yeni alıcılardan geçiyor. Bu durumu gözlemlemek için fazla uzağa gitmeye gerek de yok, herhangi bir projeyi Twitter’da aratmak yeterli. Son bir yılda %99 değer kaybeden projeleri dahi satın almaya yönlendiren içerikleri hemen görebilirsiniz.

Sosyal medya manipülasyonuna kapılmadan, araştırma yaparak yatırım yapmanın da maalesef bir garantisi bulunmuyor.

Zirveden Yerin Dibine: "Terra Luna Faciası"

Terra blokzinciri, aktif kullanım alanları sunan hatta kripto paralar arasında değer olarak 3. sıraya kadar yükselmiş çok iyi bilinen bir projeydi. En yüksek değere sahip olduğunda fiyatı $119 seviyesindeydi. Şimdi? Terra yüzde %99.99999 değer kaybetti. $0.00001675 değerine kadar düşen proje milyonlarca yatırımcısını batırarak kelimenin tam anlamıyla, öldü. Peki, bu projenin başarısızlığından sorumlu olan kişiler ne yapıyor? Doğal olarak hesap verdiklerini düşünüyorsunuzdur ancak yanılıyorsunuz. Terra’nın arkasındaki zihinler yeni bir kripto para çıkardı. Ve sürpriz, sürpriz! Bu yeni kripto para da şu an kısa ömründe %90 oranında bir değer kaybına ulaşmayı başardı.

NFT Heyecanı Tükendi

Kripto sektöründeki genel güvensizliğin bir diğer nedeni de kullanım alanları. Neredeyse her seferinde rekor fiyata satılan NFT’lerin arkasında bir tanıtım çabası adına birinin kendinden satın aldığı ortaya çıkıyor. Hayranlarını NFT’ler ile manipüle eden ünlülere yönelik hukuki işlemler her geçen gün artıyor. Bütün bunlar sonucunda, NFT’lere duyulan ilgi dibe vurmuş durumda.

İmkanlar Hazır Mı?

Kripto paraların aşması gereken bir başka engel de kullanıcıların hazır olmayışı. Bankamatik sırasında beklediğiniz zamanları hatırlayın. O teknoloji bile birçok insan için karmaşıkken, özel anahtar, kurtarma kodu, özel cüzdan ve diğer birçok kripto teriminin yayılması için gereken süreyi hayal edin. Ayrıca gerekli olan kripto para ATM’leri gibi fiziksel gereklilikler de cabası.

Peki, yatırım yapmanın neredeyse bir zorunluluk olduğu bu günümüzde insanlar ne yapmalı? En güvenli yatırım aracı ne? Hangi varlık şimdiye kadar hiç -bunun altını çizmekte fayda var- değersiz olmadı? Böyle bir varlık var mı?

-Evet var.

Değerli Madenler Değerini Koruyor

Değerli madenler her zaman alıcı buluyor, çünkü sınırlı bir kaynak. Bu yüzden de arz-talep dengesi hep satıcılardan yana oluyor. Gümüş, platin ya da elektronik eşyalarda kullanılan yarı iletken madenler, yatırımcılar için güvenli limanlar olmaya devam ediyor. Tabi, bu madenler arasında tacın sahibi halen yerini kaptırmadı.

Altın. Altın hiçbir zaman değersiz olmadı ve hiçbir zaman da değersiz olmayacak. Son zamanlardaki değer kazanımının yanında, altın her krizde ve her zorlu dönemde yatırımcıların ilk tercihi olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor.

Bir statü simgesi olmanın yanında, teknolojik aletlerin çalışmasındaki gerekliliğiyle de değerini ortaya koydu. Neredeyse tüm ülkelerin rezervlerinde bulundurduğu altına talep her geçen yıl artıyor. Aynı zamanda sınırlı bir maden olduğu için de arz azalıyor ve bu da artan taleple birleştiğinde değerinin yükselmesini sağlıyor.

Enflasyona karşı bir numaralı güvenli yatırım olarak da görüldüğü için, altın özellikle politik belirsizlik dönemlerinde parlıyor. Arka arkaya global krizler yaşadığımız bu günlerde, altına yatırım yapan portfolyoların sayısı her geçen gün artıyor.

Eskilerin arsa alma fikri ile, değerli maden yatırımcılığı temelde aynı fikre dayanıyor. “Toprak al, daha fazla toprak üretilmiyor.” mantrası değerli madenler için de geçerli. Ve bu mantık, halen en kârlı yatırımların anahtarı olmayı sürdürüyor.

Not: (İçerik yatırım tavsiyesi amacıyla oluşturulmamıştır.)

Diğer Haberler