Mücevherat Olarak Altın’ın Yatırım Değeri

Altını mücevherat olarak takmanın yarattığı hissi hepimiz biliriz peki ya altın takının sadece bir moda sembolünden, zarafetin ve gücün sembolü olmasından çok daha fazlasıysa?

İnsanların geçmişten günümüze altınla derin bir bağlantısı olduğuna dair hiç bir şüphe yok. Ve uzun bir sure daha bu ilginin azalacağı görünmüyor. Peki ya lise yıllarında periyodik tabloda ezberlediğimiz 118 elementten biri olan altını bu kadar özel kılan nedir? Altının cezbedici sebepleri saymakla bitmez. “Altın nadir bulunur, ve nadir olan şeyler kıymetlidir. Kendine özgü rengi, parlaklığı ve göz alıcılığı ile altın kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Filmlere konu olan düğün günlerinde kayınvalidelerin mendillere sarılı bir şekilde geline aile yadigârı altını vermesinin sebebini bilir misiniz? Türklerin yüzlerce yıllık tarihinde nesiller boyu göçebe yaşamı benimsemiş toplumlarında altın taşınması ve tavsiyesi zor olan diğer değerli varlıklardan farklı olarak değerini hiç bir zaman kaybetmemiştir. Bu yüzdendir ki yeni evlenen bir çifte kültürümüzde maddi değerinden çok daha öte bir anlam taşıyan aile yadigârı altın verilir. Böylece çift en zor zamanlarında yanlarında taşıyabilecekleri ve kolayca paraya çevirebilecekleri, kendilerini güvende hissettiren değerli bir mirasa sahip olmuş olur.

Altın üzerinden yapılan tasarımlar zamansız olur. Göze hitap eden ve büyük isçilik gerektiren mücevheratta yatırım değeri isçiliğin inceliği ve detayları ile doğru orantılıdır. Yani, bir mücevher parçasında ne kadar fazla ayrıntı varsa ve ne kadar özen gösterilmişse mücevheratın değeri o kadar yüksek olur.

Yatırım amaçlı mücevher alacakların, genellikle som altın zincir veya bilezik tercih etmeleri gerektiğini, çünkü bu parçaların genellikle minimum işçilik gerektirdiğini ve kolayca eritilebileceği için altının saflığını gösteren ‘ayar’ olarak bildiğimiz altın karatının satın alırken dikkate alınması gerekir. Taşsız takılarda en sık tercih edilen 22 ayar altının içinde yaklaşık %93 altın vardır. 18 ayar altında yaklaşık olarak %75 oranında altın bulunur, ve 14 ayar altın yaklaşık %53 oranında altın içerir. 9 ayar altında yaklaşık %33 altın bulunur. Satın alındığı zaman altının karat değerine ek olarak isçilik bedeli de ödenir, bozdurmak istendiğinde kuyumcular altının gramını ve karat değerini hesaplar. Mücevheratta altının gramının ve karatının yani sıra isçiliğin önemli olmasının sebebini yatırımın tasarım değeri ile belirlenmesidir.

Not: (İçerik yatırım tavsiyesi amacıyla oluşturulmamıştır.)

Diğer Haberler