Yatırım Aracı Olarak Altın

Orta ve uzun vadede yatırım yapmak isteyenlerin gözdesi olan altın değerlendirildi.

Dolar ve Euro’nun hızlı yükselişini izlerken enflasyonun da eş zamanlı olarak yükselişi kaçınılmaz oluyor. Alım gücünün düştüğü ve paranın günden güne değer kaybettiği bu günlerde kara gün dostu altın yine yatırımcıların kurtarıcısı olarak gündemimizde yerini alıyor. Altının enflasyonun yükseldiği, ekonomik krizin kapıda olduğu zamanlarda neden en iyi yatırım yöntemi olduğunu anlamak için uzun zaman öncesine gidip piyasadaki hareketlerine bakmak yeterlidir. Mantık aslında oldukça anlaşılır. Altına yatırım yapmanın yararı, fiyatların diğer yatırımlar kadar dalgalanmamasıdır ve bu, piyasa dalgalandığında ve fiyatların öngörülemez olduğu durumlarda yatırımcıların kâr etmesini sağlar. Diğer yatırım araçlarının aksine altının fiyatının nadiren düştüğünü ve ekonomik kriz yaşandığı dönemlerde arttığına şahit oluruz. Ev, araba arsa gibi mal varlıklarının fiyatlarının yükseldiği zamanlarda da altının fiyatı genelde yükselmiş olur. Altın fiyatları düştüğü zamanlarda alacağımız ürünlerin de fiyatları düştüğü için zarar etmiş olmazsınız, yani paranız değerini korumuş olur.

Ayrıca Kripto paraların, veya dövizin son zamanlarda piyasadaki en ufak bir hareketlenmeden ne kadar etkilendiğini ve iniş çıkışların asla tahmin edilemeyeceğini görüyoruz. Bu yatırım araçlarının aksine altın her daim değerini korur, kolay kolay yıkılmaz. Yatırım fonlarının portfolyolarında da yerini koruyan altın kısa surede nakde çevrilebilmenin yani sıra yatırım portföyünü çeşitlendirmek ve genel piyasa riskini azaltmak için mükemmel bir yatırım seçeneğidir. Bir pandemi surecinde olduğumuz göz önünde bulundurulduğunda mevcut ekonomimizin gidişatı pek de iyi görünmüyor. Geçmişten bu yana insanlara güvenli bir yatırım aracı olarak hizmet eden altın bugün bile yatırımcıların güvenle varlıklarını yatıracağı bir araç olarak yerini koruyor.

Küresel ekonomi her ne kadar toparlanmaya çalışsa da yeni varyant gibi bir tehdit her an ortaya çıkabilir. Bu da enflasyonun yükselmesine ve alım gücümüzün daha da düşmesine sebebiyet verir. Kısa vadede elimizdeki varlığın değerini koruyup uzun dönemde de kar etmeyi amaçlıyorsak her daim değerini koruyan ve hatta kriz dönemlerinde değer kazanan ve kazandıran altının doğru adres olduğu söylenebilir.

Not: (İçerik yatırım tavsiyesi amacıyla oluşturulmamıştır.)

Diğer Haberler